Turkcell'den uyduyla haberleşme için flaş adım

Turkcell'den uyduyla haberleşme için flaş adım
Turkcell, Lynk ile iş birliği anlaşması imzaladı. Uydu ile haberleşme dönemi başlıyor! İşte detaylar...

Turkcell, dünya genelinde önemli bir uydu haberleşme şirketi olan Lynk ile iş birliği anlaşması imzalayarak, mobil hizmetlerini uydu üzerinden genişletmeye hazırlanıyor. İki şirket, Barselona'da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC24) duyurdukları bu anlaşma çerçevesinde, uydu teknolojisi aracılığıyla doğrudan telefonlara SMS, ses ve data servislerini test etme kararı almıştır.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, yaptığı değerlendirmede, özellikle kırsal bölgelerde karasal şebekelerin yetersiz olduğu durumlarda uydu teknolojisinin önemli bir rol oynayabileceğine vurgu yaparak, "NTN (Karasal Olmayan Şebekeler) çözümleri, tüm dünyada önem kazanıyor. Uydu teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, mobil kapsamanın olmadığı alanlarda ve denizde bulunan müşterilerimize hizmet verebilmek için uydu üzerinden mobil servisler sunma çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" dedi.

Uydu teknolojisi, özellikle kırsal bölgelerde mobil kapsamanın zor olduğu durumlarda etkili bir çözüm sunarak kullanıcılarına kesintisiz bir iletişim imkanı tanıyor. Turkcell, Lynk iş birliğiyle bu alanda teknolojik öncülüğünü sürdürmeyi ve uydu üzerinden mobil hizmetleri Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

turkcell uydu haberleşme

Dr. Koç ayrıca, ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle birlikte uydu üzerinden sunulan hizmetleri önümüzdeki yıllarda genişletmeyi planladıklarını belirterek, "Uydu teknolojileri sayesinde, Türkiye'nin dört bir yanındaki kullanıcılara daha kapsamlı ve kesintisiz hizmetler sunma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda yerli firmalarla olan iş birliklerimizi güçlendiriyor ve gelecek nesil teknolojilere odaklanan Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırıyoruz" şeklinde konuştu.

Uydu kanalıyla doğrudan ticari cihazlara hizmet vermeyi amaçlayan bu teknoloji, "Direct-to-Phone", "Direct-to-Device", "Direct-to-Cell" veya "Satellite-to-Phone" gibi isimlerle anılmakta olup, mobil kapsamanın olmadığı bölgelerdeki kullanıcılara SMS, ses ve data servisleri sunmayı amaçlamaktadır. Turkcell'in bu alandaki çalışmalarıyla, Türkiye'nin dijital iletişimde yeni bir döneme girmesi hedefleniyor.