Vücutta sinsice ilerleyip ölüme davetiye çıkarıyor

Vücutta sinsice ilerleyip ölüme davetiye çıkarıyor
Uzman isimlerden vatandaşlara uyarılar gelirken vücutta sinsice dolaşan o hastalığın ölüm ile sonuçlandığı açıklandı. Üroloji Uzmanı Dr. İsrafil Ağaoğlu, prostat kanseri çok çok kötü bir kanser türüdür. Zamanında tedavi edilmezse, tespit edilmezse ve atlanırsa akciğer, beyin ve kemiklere sıçrayabilecek kanser olduğunun altını çizerken ölümcül olduğunu belirtti.

Prostat kanseri erkeklerde sıklıkla görülürken Ağaoğlu, kanserin vücutta sinsice dolaştığını belirterek 45-50 yaşından sonra erkeklerde büyümeye başlayan organ olduğunu belirtti. Adenom dokusu olarak kanser olmayan normal doku olarak büyüdüğünü söyleyen Dr. Ağaoğlu, bazen de kanser olarak çok nadir olsa da büyüdüğü görülmektedir.

Kanser türleri korkutucu olmaya devam ederken hayatı tehlikeleri elinde tutmaktadır. Dr. Ağaoğlu, kanserin önüne geçebilmek ve tedavinin erken başlaması için 45-50 yaşından sonra her erkeğin yılda bir defa muayene olması gerektiğini söyledi.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Elle muayene, kan tahlili ile tespit edilebilen prostat kanseri için Ağaoğlu, şüphelenmeler olduğunda prostattan parça alınarak tanı konuldığını ve gerekli tedavinin oluşturulduğunu açıkladı. prostat kanserinde ameliyat ileriki seviyeler için gerekirken İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlere sevk etmeden Mardin’de kendi hastanemizde yapabileceği için hazırlıklı olduğunu söyledi. En son olarak da birkaç gün önce ağır bir hasta üzerinden prostat çevre dokularına kadar bulaşan tümörlü dolaşarın çıkartılarak temizlendiğini 2 gün hastanede kalmanın yeterli olduğun açıkladı.

prostat kanseri
ERKEN TEDAVİNİN ÖNEMİ
Erken tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olduğunu her durumda belirtilriken Ağaoğlu, prostat kanserinin kötü bir tür olduğunu zamanında tedavi edilmediğinde ise akciğer, beyin ve kemiklere sıçrama olasılığının yüksek olduğunun altını çizdi.