Vaka sayısı arttı: Komşuda salgın paniği

Vaka sayısı arttı: Komşuda salgın paniği
Laos'ta büyükbaş hayvanların aniden ölmesi ve son günlerde hastane acillerinde şarbon vakalarının sayısının 65'e yükselmesi komşu Tayland'ı alarma geçirdi.

Güney Asya ülkerinden Tayland'da bağlı Laos'ta son günlerde besi hayvanlarında ani ölümler kaydedilirken, hastanelerdeki şarbon vakalarının sayısı 65'e yükseldi. Bu vakaların 54'ü Tayland sınır bölgelerinde meydana gelirken, Taylandlı yetkililer önlem aldı.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, en büyük önceliğin halk sağlığının korunması olduğunu söyledi ve sınırı geçen hayvanların denetlenmesi ve kontrol altına alınması talimatını verdi.

Vaka sayısı arttı Komşuda salgın paniği

Hükümet sözcüsü Chai Watcharong, yaptığı açıklamada, başbakanın talebi üzerine Lao sınır tarafından gelen çiftlik hayvanlarının muayene ve sağlık açısından test edilmesi gerekeceğini belirterek, evcil hayvan sahiplerini hastalıklardan korunmaları konusunda uyardı. Watcharong ayrıca Taylandlı yetkililerin Laos'taki sağlık birimleriyle yakın işbirliği içinde çalıştığını ve Tayland'da şarbon enfeksiyonu olasılığıyla mücadele için aşı çalışmalarının başlatıldığını da bildirdi.

Vaka sayısı arttı Komşuda salgın paniği

Ayrıca Laos sınır kasabalarındaki pazarlara ve halka açık yerlere şarbon hakkında bilgilendirici posterler asıldı ve hayvan sahipleri, şüpheli hayvanlarını yetkililere bildirmeleri hakkında uyardı.