Kronik hastalığı olanlar dışarı çıkmasın uyarısı!

Kronik hastalığı olanlar dışarı çıkmasın uyarısı!
Ülkemizi etkisi altına alan toz bulutlarının sağlık üzerindeki zararlı etkilerine işaret eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker Özsaraç, astım ve KOAH gibi solunum sıkıntısı çeken hastaların, zorunlu olmadıkça evde kalmalarını önerdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tüm ülkeyi etkisi altına alabilecek toz taşınımı konusunda yaptığı uyarıların ardından, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker Özsaraç’tan önemli bir açıklama geldi. Dr. Özsaraç, özellikle astım ve KOAH hastalarını yakından ilgilendiren bu doğal olay karşısında dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Toz fırtınalarının solunum yolu hastalıklarını tetikleyebileceğini ve özellikle yaşlılar ile çocukların bu durumdan daha fazla etkilenebileceğini vurgulayan Dr. Özsaraç, vatandaşlara mümkünse evde kalmalarını önerdi. Ayrıca, toz partiküllerinin solunum yoluyla akciğerlere ulaşarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini, bu nedenle astım, kronik bronşit ve benzeri akciğer hastalıkları olan kişilerin rahatsızlıklarının kötüleşebileceğini ve acil servis başvurularının artabileceğini ifade etti. Dr. Özsaraç, dışarıdan eve dönüldüğünde duş almanın ve herhangi bir sağlık şikayeti artışında vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanın önemine dikkat çekti.

KOAH HASTALARI DİKKAT UZMANLAR UYARDI

Toz fırtınalarının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken Dr. Özsaraç, vatandaşlara zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını tavsiye etti. “Tozlar, bazı hastalıklar için tetikleyici olabiliyor. Özellikle yaşlı ve çocuklar bu durumdan daha çok etkileniyor,” dedi Dr. Özsaraç. “Havada asılı olan toz partikülleri solunum yolu hassasiyeti bulunanlarda olumsuz etkiler oluşturuyor. Partiküller, akciğerlere gidip ciddi anlamda nefes darlığı, hırıltılı solunuma neden oluyor. Bu hava şartlarında astım, kronik bronşit gibi akciğer hastalığı olanların rahatsızlığı kötüleşirken hastaneye ve acile başvurular artabiliyor.” şeklinde konuştu.

toz bulutu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özsaraç, toz partiküllerinin özellikle astım hastalarında alerjik reaksiyonlara ve astım krizlerine yol açabileceğini vurgulayarak, "Bu havalar özellikle astım, KOAH ve kronik bronşiti olan hastalarda ciddi ataklara neden olabilmektedir. Bu süreçlerde dışarıdan eve gelindiğinde duş alınması koruyucu önlemler arasında yer alıyor. Diğer yandan kronik hastalığı olanlar, astım, KOAH gibi özellikle nefes darlığıyla ilişkili hastalığı olanlar, kalp ve alerjik hastalığı olanların şikayetlerinin artması durumunda, geç kalmadan mutlaka bir uzmana başvurmaları gerek" dedi.