İftarda bu içeceği tüketmek diş kaybına sebep oluyor

İftarda bu içeceği tüketmek diş kaybına sebep oluyor
Ramazan döneminde, iftar ve sahur vakitlerinde tüketilen besinlerin ve içeceklerin seçimi, sağlığımız için büyük bir önem taşır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Diş Hekimliği alanında uzman Prof. Dr. Batu Can Yaman’a göre, özellikle iftar gibi günün ilk yemeğinde asit içeren içeceklerin aşırı tüketimi, diş sağlığını olumsuz etkileyerek diş kayıplarına yol açabilir.

Ramazan ayı boyunca, oruç nedeniyle azalan tükürük salgısı diş çürüklerinin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu sebeple, diş hekimleri, sahur sonrası dişlerin fırçalanmasının ve ağız hijyeninin korunmasının önemine dikkat çekiyorlar. Gün boyu ağızda kalan yiyecek kalıntıları, çürümelere sebep olabilirken, iftarla birlikte tüketilen asitli içecekler de diş minesine zarar verebilir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Batu Can Yaman, asitli içeceklerin özellikle diş köklerindeki aşınmalara yol açabileceğini belirterek, bu tür gıdalardan kaçınmanın önemini vurgulamaktadır.

Ramazan ayının manevi atmosferi içinde, sahur ve iftar vakitlerinde alınan gıdaların yanı sıra ağız bakımı da büyük bir önem arz eder. Prof. Dr. Yaman konuya ilişkin, "Ramazan ayı hepimiz için özel bir aydır tabii ki. İnsanlar iki öğün ile besleniyorlar. İftarımızı açıyoruz arkasından belli bir saat sonra sahurumuzu yapıyoruz. Yemeğin arkasından mutlaka dişlerin fırçalanması, ara yüzlerinde kalan yiyecek artıklarının oralardan uzaklaştırılması gerekiyor." şeklinde konuşmuştu.

ORUÇ TUTARKEN DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

Ramazan’da oruç tutarken, özellikle yemek ve su tüketiminin olmadığı saatlerde tükürük üretiminin azalması, diş çürüklerinin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, Prof. Dr. Yaman gibi diş sağlığı uzmanları, sahur sonrasında ağız bakımının yapılmasının ve dişler arasındaki yiyecek kalıntılarının temizlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Böylece, gün boyunca dişlerin korunması sağlanmış olur. İftar sonrası da, yemek kalıntılarının dişlerden temizlenmesi, diş hekimlerince önerilen bir uygulamadır.

diş ağrısı

Ramazan sofralarında sıkça rastlanan asitli içeceklerin, dişlerde çürüme olmaksızın hızlı bir şekilde kayıplara sebep olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Batu Can Yaman, şunları söyledi: "Sahurlarda dişe yapışabilen şekerli yiyeceklerden uzak duralım. Çünkü bunları ağzımızın içinden bir şekilde fırçalayarak uzaklaştıramazsak, gün içerisinde oluşan tükürük akış hızı az almalarıyla çürük aktivasyonlar görebiliriz. Bu da durup dururken dişimizi çürütmeye yol açacaktır. İftarda ilk defa yemek yiyorsunuz. Ağız ortamına bir anda çok yüksek asitli gıdaların da girmemesini tavsiye ediyoruz. Özellikle gün içerisinde hiçbir şey yememişsiniz ilk defa yiyeceklerle beslenmeye başlıyorsunuz. İftarda özellikle direkt asitli gıdaların tüketilmesi bizim açımızdan çürüksüz diş kayıpları anlamına geliyor. Yani servikallerde dişin kök kısımlarında meydana gelebilecek aşınmalara yol açması açısından asitli gıdalar tüketmeyelim."