İftar ve sahur arasına sakız çiğneyin uyarısı

İftar ve sahur arasına sakız çiğneyin uyarısı
Ramazan ayının gelişiyle beraber sağlık sorunlarına dikkat çekilirken uzman isimlerden uyarılar geldi. Dr. Eylül Mercan Aslan, tükürdüğümüz ağız içerisinde yıkama yaparak antibakteriyel savunması oluşurken Ramazan ayında sahur ve iftar arasında sakız çiğnenmesi gerektiği belirtildi.

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Eylül Mercan Arslan, Ramazan ayında görülebilen diş sorunları hakkında vatandaşları uyarırken alınması gereken yöntemler açıklandı. Dt. Arslan, Ramazan’da artan diş sağlığı sorunlarının nedenlerine ve bu sorunları önlemek için tüm detaylar haberimizde yer almaktadır.

Ramazan ayında su tüketiminin azalmasına bağlı olarak tükürdüğümüz bu görev yerine getirilmesinde düşüş yaşanırken bu durum ise diş çürüklerine neden olmaktadır. Diş eti sorunları, ağız kokusu gibi istenmeyen sorunlar ortaya çıkacağından çay ve kahve tüketimi için azaltılması gerektiğine dair açıklamalar geldi.
iftar sonrası sakız
İFTAR SONRASI SAKIZ ÇİĞNEYİN
İftar sonrasında sakız çiğnenmesi gerektiğini belirtren Aslan, oruçlu olduğunuz zaman diliminde çiğneme fonksiyonlarının az olması, ağızdaki tükürük salgısının azalmasına neden olur. İftar ve sahur arasında şekersiz sakın çiğnendiğinde vücudunda daha fazla tükürük salgılanmasına yardımcı olacağına dair çürük oluşumun engellediği savunuldu.

DOKTOR KONTROLLÜNÜ AKSATMAYIN
Doktor kontrolünün önemine vurgu yapan Dr. Aslan, Ramazan ayında diş hekimi kontrolünden geçilirken olası hastalıklara karşılık bu aylarda tetbirli olunması gerektiğine değindi. Diş etlerindeki kanama diş eti sorunu olanların ilk belirtisi olarak görülür. Bu nedenle hekim kontrolünün yapılması gerektiği belirtildi.