Hamas, ateşkes teklifine yanaşmadı

Hamas, ateşkes teklifine yanaşmadı
Gazze'deki savaşa ilişkin bir açıklama yapan Hamas yetkilisi, savaşı sonlandırmayan bir ateşkes teklifini kabul etmeyeceğini açıkladı. Diğer taraftan, İsrail heyetinin de Hamas'tan yanıt alana kadar Mısır'ın başkenti Kahire'ye esir değişimine ilişkin dolaylı müzakerelere katılmayacağı açıklandı.

Bir Hamas yetkilisi, Gazze'deki savaşı sonlandırmayacak bir ateşkes teklifini kabul etmeyeceğini açıkladı.

Adını açıklamadan El Cezire'ye konuşan yetkilinin "Netanyahu, Gazze'de ateşkes anlaşmasını bizzat engelliyor" dediği öğrenildi.

HAMAS'TAN CEVAP ALANA KADAR MISIR'A GİTMEYECEK

Hamas, ateşkes teklifine yanaşmadı

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrailli bir yetkilinin, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun İsrail heyetinin başkent Kahire'ye gitmesine karşı olduğunu ve esir takası yönünde bir anlaşma olsa bile Gazze'deki saldırılara son verilmesi yönündeki hiçbir teklifi kabul etmeyeceğini söylediğini aktardı.

İsrail medyası, Netanyahu'nun, Savaş Kabine üyesi Benny Gantz ile İsrail Savaş Kabine üyesi ve Genelkurmay eski başkanı Gadi Eisenkot ile birlikte Kahire'ye İsrail heyeti göndermeme kararını paylaşmadığını bildirdi.

Hamas, ateşkes teklifine yanaşmadı

Ulusal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan aşırı sağcı Ben-Gvir, resmi X sosyal ağ hesabı üzerinden “Başbakan'ın Kahire'ye İsrail heyeti göndermeme yönündeki kararını memnuniyetle karşılıyorum. Sanıyorum ki geçen hafta benimle buluştuğunda verdiği diğer sözleri yerine getirir" dedi.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, sonuçsuz kalan savaşı sona erdirmeyi amaçlayan ateşkes müzakerelerindeki teslim anlaşmasını bir "felaket" olarak nitelendirdi ve Refah'a "acil saldırı" çağrısında bulundu.